Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych -a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością.

Rozpoznawalny styl kapeli stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka.

W latach 2008–2012 zespół koncertował w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce. Wspólnie z pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował koncert „Ludowe korzenie muzyki Fryderyka Chopina”. W roku 2012 powstał unikalny program „Kujawy”, angażujący prócz Trio trzech mistrzów muzyki polskiej: Tadeusza Kubiaka, Tomasza Stańko i Janusza Olejniczaka oraz zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej. Zespół koncertował również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem. Oprócz koncertów muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca, w spektaklach Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia. Kompania prowadzi także warsztaty muzyczne i taneczne. W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Mazurki”, w 2010 zaś „Serce”, nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia. Rok 2013 to miesięczna transa koncertowa po USA, oraz kilka tras europejskich, m.in. po Niemczech i Francji, jak i data premiery nowej, wyróżnionej też przez Polskie Radio płyty „Po kolana w niebie”.

www.januszprusinowskitrio.pl